ایندکس شدن در گوگل یعنی چه؟

همونطور که از نام اون پیداست ، ایندکس شدن یعنی قرار گرفتن و پیدا شدن صفحات سایت شما و یا دست کم مهمترین اونا درموتورهای جستجو مانند یاهو ، گوگل ، بینگ و …..
واسه ایندکس شدن در گوگل دو عامل مهم هست:

ربات گوگل صفحات جدید سایت شما رو پیدا کنه
گوگل تشخیص بده که این صفحات واسه کاربرانش به درد بخور هستن
معنی ایندکس شدن در گوگل
وقتی که گوگل محتوای جدید سایت شما رو پیدا کنه اگه پیشنهادای گوگل رو رعایت کرده باشین، محتوای جدید شما در یافته های جستجو ظاهر می شه. پس ایندکس شدن به معنی انتخاب شدن واسه نمایش در یافته های جستجو و دریافت ترافیک، مشتری، پول، محبوبیت و… از گوگله!

گوگل می دونه که کاربرانش چه سود سرشاری به سایتهای جور واجور می رسونن و البته اگه این یه کار و کاسبی الکترونیکی باشه سود اون بیشتر میشه دید و به خاطر همین سخت گیری زیادی واسه ایندکس کردن وب سایتها می کنه.

اگه راهنمای گوگل رو بخونین یا در وبمستر تولز قدیم! (سرچ کنسول جدید) درخواست ایندکس کردن یه صفحه رو به گوگل بدین همیشه با عبارتی مثل این مواجه میشین:

Google does not guarantee to index every page.

معنی:
گوگل تضمین نمی کنه که هر صفحه ای رو ایندکس کنه.

ایندکس نشدن سایت در گوگل دلایل زیادی داره که قبلا به بعضی از اونا اشاره کردیم.

چند نکته در مورد سریع ایندکس شدن
واسه سایت خود یه سایت مپ داینامیک تدارک ببینین.
درخواست ایندکس کردن به گوگل بدین.
لینک مطلب جدید سایت خود رو در سایتهای پربازدید بذارین. (این کار میتونه هزینه داشته باشه مثل تبلیغات در سایتهای بزرگ و یا میتونه نداشته باشه . مثلا” حضور در شبکه های اجتماعی ، درج خبر یا مطلب با لینک سایت شما در سایتهای دیگه ، ساخت کتابای دیجیتال و یا ویدیو و منتشر کردن اون در اینترنت ، عضویت و فعالیت در فورومای مربوط به سایت شما و اشتراک در مطلب نویسی ، قرار دادن لینک سایت شما در امضایتان در فرومها ، ارسال دیدگاه و نظر در وبلاگها و ….)

دیجیتال

گوگل رو پینگ کنین.
سایت خود رو به صورت منظم ، بروزرسانی کنین .
به کار گیری نقشه سایت ( sitemap ) که با ایکس ام ال (XML ) ، ویا با اچ تی ام ال ( HTML )، طراحی شده باشه.
تغییر ندادن نشانی صفحات ، دومین و یا سرور تا اونجا که ممکنه .
و …
گوگل قبل از بقیه باید محتوای جدید سایت شما رو پیدا کنه
فرض کنین واسه انتشار یه مقاله ساعته ها وقت گذاشته اید، آمار متفاوتی جمع آوری کردین، تصاویر مختلفی جفت و جور کردین و با دقت صدها کلمه رو در کنار همدیگه قرار دادین و بعد اونو در سایت منتشر کردین.

حال فرض کنین بدون این دست اون دست کردن پس از منتشر کردن مقاله، شخص دیگری (قبل از ربات گوگل) وارد سایت می شه و مقاله رو می بینه و بدون ذکر منبع دقیقا همون مقاله رو در سایت خود منتشر می کنه!

اگه گوگل به هر دلیل زودتر از سایت شما به سایت کپی کننده بره و مقاله رو پیدا کنه و بعد به سایت شما بیاد و همون متن و تصاویر رو در سایت شما پیدا کنه، فکر می کنه که شما مقاله رو کپی کردین!

در واقع واسه شما نمره منفی در نظر میگیره!

به کار گیری وسیله Fetch as Google یکی از راههاییه که جلوی این مشکل رو میگیره.

منبع: سئوسم ، سایت سازی ، اسکیل سئو سایت