اینفوگرافیک: فواید روی و غذایی که به تامین آن کمک می کند

: اینفوگرافیک: فواید روی و غذایی که به تامین اون کمک می کنه

: اینفوگرافیک: فواید روی و غذایی که به تامین اون کمک می کنه

روی یه عنصر شیمیایی با علامت اختصاری Zn  و عدد اتمی 30 هستش. این فلز به رنگ سفید مایل به آبی که بر اثر رطوبت هوا تیره رنگ می شه و موقع سوختن سبز براق می شه. از این فلز به طور گسترده در صنعت خودروسازی استفاده می شه؛ اما علاوه بر اون این فلز شامل ویتامینای مورد مصرف و مواد معدنی هم هستش و با در نظر گرفتن فلزات دیگه این فلز دارای خاصیت ضد اکسیداسیونه که از پیری زودرس پوست و مفصلهای بدن مراقبت می کنه. با بررسی خواص روی به این نتیجه رسیدن که این عنصر می تونه به بهبودی بعد از عمل جراحی سرعت بخشه و از قرصای مکیدنی واسه درمان سرما خوردگی و التهاب دهن و لوزها که شامل این ماده باشه استفاده می شه.

از اکسید روی به عنوان صورت لایه نازکی روی پوستِ بی حفاظِ صورت و بینی استفاده می شه تا از کم شدن آب پوست جلوگیری کنه و در برابر آفتاب سوختگی در تابستون و باد زدگی در زمستون از پوست مراقبت کنه. به کار گیری اون واسه کودکان در هر مرحله از عوض کردن پوشک اونا پیشنهاد شده چون از تحریک شدن پوست مانع می شه.

از کلرید اون به عنوان بوگیر و هم اینکه محافظ چوب هم استفاده میشن. از سولفید این فلز در رنگ دانه های نورانی، واسه تولید عقربهای ساعت و موارد دیگری که در تاریکی می درخشه استفاده می شه. این عنصر از عناصر لازم زندگی انسانه که واسه بقاء و زندگی ما لازمه. کمبود روی در حیوانات موجب زیاد شدن وزن می شه. مصرف قرصای شامل این ماده می تونه در برابر سرما خوردگی و آنفلوآنزا ایمنی بسازه.

روی بر بدن ما چه تاثیری داره؟ چه غذاهایی این ماده رو واسه بدن برآورده می سازه؟

در واقع روی یه ماده معدنی اصلی کمیابه که بعد از آهن، بیشترین اندازه رو در بدن داره. این ماده معدنی کلا در ماهیچه ها ذخیره می شه، اما در گلبولای سفید و قرمز، پرده شبکیه چشم، استخوانا، پوست، کلیه ها، کبد و پانکراس هم پیدا میشه. غده پروستات در مردان نسبت به بقیه اعضا، بیشترین مقدار از اون رو داره.

در اینفوگرافیک زیر می تونین با غذاهایی که شامل مقدار زیادی روی هستن و فواید این ماده معدنی بیشتر آشنا شید. هم اینکه می تونین از راه این لینک، اطلاعات بیشتری درباره این ماده به درد بخور در کتاب کاله به دست بیارین.

برچسبها: 

روی

مواد معدنی

تغذیه

مواد غذایی

.

منبع : kalleh.com