اینا خطر حمله قلبی رو زیاد می کنن(1)

حمله قلبی عبارت است از مرگ سلول های عضلانی قلب در اثر کاهش یا توقف جریان خون سرخرگ های قلب . بیشترً در افراد بالای 40 سال رخ می دهد. این مریضی در مردان شایع تره ، اما اندازه بروز اون در خانوم ها هم رو به افزایش گذاشته است .

خطر حمله قلبی در مبتلایان به التهاب مفاصل دو برابره

یه تحقیق جدید نشون داد که بیماران گرفتار به دیابت و آرتریت روماتوئید باید مستقیما به جهت خطر دچار شدن به مشکلات قلبی تحت نظر و کنترل باشن. این تحقیق در دانمارک طی یه دوره 10 ساله انجام گرفته.

دکتر جاسپر لیندهاردنس پژوهشگر دپارتمان کاردیولوژی در بیمارستان دانشگاه گنتوفت و محقق اصلی این تحقیق گفت: در حالی که حالا می دونستیم آرتریت روماتوئید یه عامل خطرزای جداگونه در بروز بیماریای قلبی عروقی است، اطلاعات جدید تاکید می کنه که افزایش خطر حمله قلبی در این بیماران به اندازه بیماران گرفتار به دیابته. به گزارش اکسپرس، این تحقیق در کنگره هرساله اروپایی مقابله با روماتیسم در ایتالیا ارائه شده.

 

مسکن، خطر حمله قلبی رو دو برابر می کنه

کسائی که سابقه سکته قلبی دارن و دست به مصرف داروهای مسکن مثل ایبوپروفن میزنن بیشتر در خطر سکته دوم قرار می گیرن.

به گفته محققان دانمارکی یافته های آزمایش روی 84 هزار دانمارکی که از سکته اول جون سالم به در بردن نشون میدن اگه اندازه مصرف این مسکنا زیاد و یا به مدت طولانی باشه می تونه، خطر سکته رو تا حد زیادی بالا ببره. البته به گفته اون ماری شرنینگ از دانشگاه کپنهاگ مصرف حدود 1600 میلی گرم از این دارو درعرض هفت روز خطری نداره اما اضافه کردن به این اندازه مشکلات جبران ناپذیری داره.

مصرف این جور مسکنا در بین بیماران قلبی چیزی شایعه و کسائی که بیشتر از این مقدار استفاده کنن می تونن تا 50 درصد اندازه خطر سکته رو بالا ببرن. هنوز دقیقا مشخص نیس به چه دلیل این داروهای مسکن شانس سکته رو زیاد می کنن اما می گن شانس تشکیل لخته خون بیشتر شده و فشار خون هم زیاد میشه.

بخاطر این شرنینگ عقیده داره با در نظر گرفتن این که مصرف مسکنا واسه بیماران قلبی پیشگیری ناپذیره. بیمارستانا باید داروهایی رو که اندازه فشار خون رو پایین می آورد رو هم واسه این دسته از بیماران تجویز کنن.

 

سقط جنین، خطر حمله قلبی رو افزایش می دهد

محققان آلمانی درزمان تحقیقی که در نشریه قلب به چاپ رسیده اعلام کردن زنائی که بیشتر از 3 بار جنین خود رو سقط کردن با احتمال 5 برابر بیشتر ممکنه به حمله قلبی دچار شن.

به خاطر همین پزشکان باید نسبت به آینده بیماران خود توجه داشته باشن و اگه اونا دچار سقط جنین می شن، نسبت به ابتلای اونا به حمله قلبی حواس جمع باشن. در این تحقیقات 11 هزار و 500 زن بین 30 تا 60 سال شرکت داشتن.

درزمان انجام این تحقیقات، محققان گذشته بارداری زنان و ابتلای احتمالی هر کدوم از اونا به حملات قلبی رو بررسی کردن.

در این تحقیقات مشخص شد نزدیک به یه چهارم زنان در این مطالعه سقط جنین رو تجربه کردن. البته اندازه این آمار می تونه از اینم بالاتر رود چون که ممکنه یه زن باردار شده و بعد بدون اون که خودش فهمیده باشه جنین خود رو سقط کنه.

به خاطر همین محققان فکر می کنن گذشته و تعداد سقط جنین های یه زن باید به دقت در پرونده پزشکی اون ثبت شه تا بشه از اون بعد از سنین میانسالی واسه پیش بینی خطر ابتلای یه فرد به حمله قلبی استفاده کرد.

پروفسور گوردون اسمیت از دانشگاه کمبریج در این باره گفت: شاید افزایش احتمال لخته شدن خون در این زنان یکی از دلایل باشه، اما به هر حال ما هنوز به دلایل اصلی این اتفاق دست پیدا نکردیم. هنوزم تحقیقات بیشتر در این مورد ادامه داره.

 

جراحی دندون، خطر سکته و حمله قلبی رو زیاد می کنه

محققان انگلیسی در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدن آدمایی که تحت جراحی دندون قرار می گیرن، چند هفته پس از عمل بیشتر در برابر حمله و سکته قلبی قرار دارن.

به نقل از medicalnewstoday، درمان بیماریای دندانی ممکنه در دراز مدت خطر بیماریای قلبی عروقی رو کم کنه.

محققان فکر می کنن که التهاب زیاد در بیماریا دندانی نقش مهمی دارن. باکتریای ایجاد کننده التهاب از راه عفونت دور و بر دندون در جریان خون ترشح می شن.

این باکتریا در عروق خونی ساخته شده و ایجاد یه جور التهاب می شن که خطر سکته و حمله قلبی رو زیاد می کنن.

ولی با اینحال، محققان بر این مسئله تأکید دارن که درمان بیماریای دندانی بیشتر از خطر موقتی مشکلات جانبی مهمه.

محققان 32060 فرد گرفتار به حمله یا سکته قلبی رو مورد بررسی قرار دادن.

بعد سابقه جراحیای اونا رو مطالعه کردن و به این نتیجه رسیدن که 525 نفر از اونا پس از جراحی دندون دچار حمله قلبی و 650 نفر هم گرفتار به سکته قلبی شدن.

محققان با بررسی عوامل خطرسازی چون افزایش فشار خون، دیابت، مریضی عروق کرونر فهمیدن که خطر بروز حمله یا سکته قلبی حدود یه ماه پس از جراحی دندون به طور زیادی بالا میره.

یه سوم بیماریای عروقی در بیماران کم تر از 50 سال اتفاق افتاد و این در حالیه که پس از گذشت حدود 6 ماه خطر دچار شدن به حمله و سکته قلبی فروکش می کنه.

 

میگرن و افزایش خطر حمله قلبی

آدمایی که مرتب از سردردهای میگرنی رنج می برن، دو برابر بیشتر از دیگر افراد با خطر حمله قلبی روبرو هستن.

براساس یافته های مطالعه ای که در آمریکا منتشر شد، افراد گرفتار به میگرن هم اینکه با خطر در حال افزایش حمله مغزی روبرو هستن و بیشتر از عوامل دچار شدن به بیمارهای قلبی- عروقی مانند دیابت، فشار خون و کلسترول بالا رنج می برن.

دکتر ریچارد لیپتون استاد نورولوژی دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین دانشگاه یشیوا در نیویورک و سرپرست گروهی که این مطالعه رو انجام داده گفت میگرن بیشتر یه مریضی عصبی دردناک تلقی می شودکه بیشتر بر کیفیت زندگی تاثیر میذاره.

ایشون اضافه کرد دو دسته اصلی میگرن داریم یکی همراه با آیورا (نشونه های مقدماتی) و دیگری بدون آیورا.

در هر دو مورد مریضی علائم آغازی مثل درد در بخشی از سر، تهوع یا استفراغ، هم اینکه حساسیت به نور یا سر و صدا می تونه وجود داشته باشه.

میگرن همراه با آیورا همراه با نشونه های دیگه عصبی مانند زیگزاگی دیدن خطوط یا دیدن نورهای ضربان دار همراه س.

میگرن بین افراد 25 تا 55 سال بیشتر مشاهده می شه و زنان سه برابر بیشتر از مردان به این مریضی گرفتار می شن.

تحقیقات قبلی قبل از این رابطه بین خطر در حال افزایش حمله قلبی یا حمله مغزی و میگرن همراه با آیورا رو مخصوصا در پرسنل پزشکی بالای 45 سال نشون داده بود.

این مطالعه جدید روی یازده هزار نفر از افراد 18 تا 80 سال آمریکا که 6 هزار و 102 نفر از اونا از میگرن رنج می بردن انجام شد.

یافته های این مطالعه نشون میده افراد گرفتار به میگرن تقریبا دو برابر بیشتر از کسائی که به این مریضی گرفتار نیستن، با خطر حمله قلبی روبرو هستن.

خطر حمله قبلی بین آدمایی که از میگرن همراه با آیورا رنج می بردن در مقایسه با کسائی که میگرن ندارن، سه برابر بیشتره.

یافته های این تحقیق هم اینکه نشون میده کسائی که از میگرن رنج می برن حدود پنجاه درصد بیشتر از بقیه با خطر دچار شدن به دیابت نوع دو، فشار خون بالا و افزایش کلسترول خون روبرو هستن که همه این موارد خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی رو زیاد می کنه.

بخش تغذیه و سلامت تبیان

منابع:

سلامت نیوز

جام جم

پزشکان ایران

خبرآنلاین

 

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *