: وبا چیجوری به بدن بیماران وارد می شه در این فصل گسترش این مریضی نسبت به فصول دیگه سال بیشتر از قبل هستش و با در نظر گرفتن راه های انتقال اون باید از بدنتون مراقبت بیشتری به عمل بیارین ویروس این مریضی از راه خوراکی وارد بدن می شه و بسیار خطرناک و مرگ آوره

کارشناس مسئول بیماریای واگیر دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: تنها راه تشخیص وجود باکتری ویبریو کلرا (عامل ایجاد کننده وبا) تشخیص آزمایشگاهی اون هستش.

،فریبا هادی اعلام کرد: در هر شهرستان یه آزمایشگاه منبع واسه تشخیص این مریضی تعیین و مجهز شده که افراد می تونن با مراجعه به اون در مورد دچار شدن به این مریضی اطمینان پیدا کنن.

ایشون با بیان اینکه احتمال دچار شدن این مریضی در ماه های گرم سال زیاد می شه، خاطر نشون کرد: در همه مراکز بهداشتی، درمانی، پایگاه ها و خونهای بهداشت هم اینکه بیمارستانای استان امکانات لازم واسه نمونه ورداری رایگان واسه تشخیص مریضی وبا جفت و جور شده.

این مسوول با بیان اینکه نمونه های مدفوع مشکوک به مریضی وبا در مراکز بهداشتی درمانی واسه تعیین هویت میکروب عامل مریضی به آزمایشگاه فرستاده میشه، اعلام کرد: آزمایشگاه بیمارستان شهید بهشتی به عنوان آزمایشگاه منبع واسه دسترسی آسون بیماران ویزیت شده در کلینیکا و مطبای خصوصی شهرستان زنجان در نظر گرفته شده.

کارشناس مسوول بیماریای واگیر دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مورد راه های پیشگیری از دچار شدن به مریضی وبا، گفت: به کار گیری آب آشامیدنی سالم از جمله آب لوله کشی مطمئن، آب جوشونده شده و یا آب معدنی پلمب شده واسه آشامیدن، شست و شو و پخت و پز می تونه بهترین راه مقابله با این مریضی باشه. هم اینکه دوری از آشامیدن آبای غیرمطمئن مثل آب چشمه، رودخانه، چاه آب و یا آبی که به خاطر آبیاری فضای سبز به کار میره، می تونه در جلوگیری از دچار شدن به این مریضی نقش مهمی داشته باشن.

هادی ادامه داد: هنگام مسافرت از مصرف یخ، سبزی و سالاد که به سلامت اون اطمینان ندارین و هم اینکه مصرف مواد غذایی که بیشتر از دو ساعت در خارج از یخچال نگهداری شده و یا در محلای غیربهداشتی جفت و جور و پخش می شن، دوری و میوه و سبزیجات رو هم قبل از مصرف به دقت شسته و ضد عفونی و علاوه بر اون به خاطر پیشگیری از نفوذ فاضلاب به آبای سطحی، هنگام مسافرت و گردش خارج شهر اصول بهداشتی دفع فضولات انسانی هم رعایت شه.

این مسوول گفت: مهم ترین راه پیشگیری از بروز بیماریای عفونی از جمله بیماریای روده ای رعایت بهداشت فردی، به خصوص شستشو دستا با آب و صابون قبل از جفت و جور و خوردن غذا، بعد از دست زدن به موادغذایی خام و بعد از اجابت مزاج است.

کارشناس مسئول بیماریای واگیر دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه وبا یه نوع مریضی عفونی مخصوص انسانه که به وسیله باکتری ویبریو کلرا ایجاد می شه، اعلام کرد: این مریضی در ایران به صورت بومی بوده و معمولا هر چند سال یه بار در سطح کشور گسترش پیدا میکنه. این مریضی بسیار مسریه و در صورت گسترش توانایی ایجاد همه گیریای وسیع در زمان کم و کشندگی بالا رو داره.

ایسنا

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *