: این جوری دچار سکته مغزی نمی شین!

باید قبول کرد که هیچ فردی از مردم در برابر بیماریای قلبی و مغزی که منتهی به وقوع سکته می شه محفوظ نیس، اما کارشناسان باور دارن که میشه با توجه و حساسیت بیشتر نسبت به بعضی علایم، از وقوع اون پیشگیری کرد.

صاحب نظران متخصص تاکید دارن که صدای پای بیماریایی مانند سکته مغزی رو با کمی دقت، میشه شنید و در مقابل اون واکنشی متناسب نشون داد.

دکتر “عبدالحمید شریعت” در این مورد گفت: اصطلاح سکته مغزی وقتی به کار میره که یه لخته در راه رگ مغز قرار گرفته یا یکی از رگای مغز دچار پارگی شده و خونرسانی به یه تیکه از مغز، قطع شده باشه.

این متخصص نورولوژی با اشاره به تاثیرگذاری سرعت کمک رسانی به فرد در این شرایط بر کاهش مشکلات و پیشگیری از بروز مشکلات بعدی، گفت: سکته مغزی، سومین دلیل مرگ و اولین یا دومین عامل معلولیت در جهان هستش.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز باور داره، هزینه و آسیبای روحی این مریضی، آسیب ای سنگین به خونواده مریض وارد می کنه.

این دکتر متخصص اضافه کرد: شایع ترین نشونه های بروز سکته مغزی، ضعف یا بی حسی یه طرف بدن یا یه طرف صورت، بی حسی یه طرف اندام، تاری دید و سرگیجه که بعضی وقتا با استفراغ همراه می شه، است. سه عامل مهم غذای ناسالم، مصرف تنباکو و کم تحرکی تاثیر مستقیم در دچار شدن به دیابت، بیماریای قلبی و فشارخون، افزایش چربی خون، مشکلات عروقی و در آخر ایجاد سکته مغزی و سکته قلبی می شه. بهتره اطلاعات و آگاهی مردم در مورد این عوامل مریض کننده، پیشرفت داده شه.

افشین برهان حقیقی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم با اشاره به کلمه “fast” به عنوان نشونه اختصاری علایم سکته مغزی، گفت: اگه مریض مشکل در کلام، مشکل در بالا بردن بازوها و ضعف در دست و پا، تغییر در تقارن صورت یا احساس بی حسی در نصف صورت داشته باشه، لازمه بی درنگ واسه سرویس دهی درمانی به اون اقدام شه.

این دکتر متخصص نورولوژی گفت: مهمترین دلیلای ایجاد سکته زیاد مغزی (استروک) شامل پرفشاری خون، قندخون و چربی خون بالا، بی تحرکی و بیماریای قلبی که در بالاترین جایگاه اون بی نظمیای ضربان قلب و بیماریای دریچه ای قلب قرار داره، است. دچار شدن به هر کدوم از این بیماریا می تونن باعث تشکیل لخته در عروق و سکته مغزی یا سکته قلبی شه.

اون با دسته بندی تنگی عروق به دو گروه، تنگی عروق داخل جمجمه ای و تنگی عروق خارج جمجمه ای که عامل خیلی از سکته های مغزی در ایرانه، ادامه داد: شایع ترین نوع سکته مغزی، سکته خونریزی دهنده س که در اثر پرفشاری خون، آنوریسما و ناهنجاریای عروق مغزی ظاهر میشه.

تاثیر غیرمستقیم استرس در بروز سکته مغزی

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، روان گردان ها، مواد مخدر، مخصوصا نمونه های جدید و دوپینگای ورزشی رو باعث تنگی عروق و خونریزیای مغزی دونست و اضافه کرد: استرس به صورت غیرمستقیم باعث ایجاد سکته می شه، به این صورت که استرس تعادل قند و فشارخون رو برهم زده و با افزایش این دو مورد و تاثیر بر بقیه دلیلا، می تونه شدید شدن کننده خطر دچار شدن به سکته مغزی باشه، اما به تنهایی و به عنوان یه دلیل، هنوز مطالعه مستندی موجود نیس.

برهان حقیقی، استرس زیاد رو باعث گرایش آدما به مصرف دخانیات و مواد مخدر و دچار شدن به سکته مغزی دونست و نسبت به تاثیر مصرف دراز مدت و مقدار بالای الکل، اخطار داد و گفت: این رفتار با کارکرد واسطه ای می تونه باعث سکته مغزی شه.

سن سکته مغزی در ایران 10 سال کمتر از دنیا هستش

این دکتر متخصص نورولوژی با اشاره به اینکه میانگین سنی ابتلای ایرانیان به سکته مغزی، 10 سال کمتر از سن ابتلای جهانیه، این موضوع رو یه اخطار مهم، عنوان و بر ضرورت جدی گرفتن موضوع کنترل قند و فشارخون، تاکید کرد.

برهان حقیقی گفت: بعضیا تصور می کنن قندخون با مصرف دارو خوب می شه و پس از یه مدت مصرف دارو، با تصور بهبودی، روند مصرف رو قطع می کنن، حال اینکه مریضی قند و فشارخون با دارو درمان نمی شه، بلکه کنترل می شه. بعضی از افراد مریضی قند رو خطرناکتر می دونن و به پرفشاری خون توجه لازم ندارن، در حالی که مشکلات پرفشاری خون بسیار شدیدتر از مریضی قنده.

اون بر ضرورت آموزش روشای پیشگیری از بروز سکته به تموم مردم خصوصا افرای گرفتار به قند، چربی و پرفشاری خون، گفت: اگه زمان طلایی کمک به بیماران گرفتار به سکته مغزی رو از دست بدیم، مشکلات غیرقابل برگشتی ایجاد می شه.

زمان طلایی کمک به بیماران سکته مغزی رو از کفمون نره

برهان حقیقی، بیشترین حد زمان طلائی رو واسه کمک به فردی که دچار سکته مغزی شده رو 4 یا 5 ساعت پس از بروز اولین نشونه ها، عنوان و اضافه کرد: همه باید بدونیم مریض گرفتار در اولین فرصت لازم، باید به بیمارستانی مجهز منتقل شه و انجام این کار به وسیله اورژانس و کارشناسان طب اورژانسی، تاثیرگذارتره. در این زمان تاثیر داروهای حل کننده لخته خون، در بیماران بسیار بیشتره و همین امر باعث می شه آدمایی که سریع تر به مراکز درمانی منتقل می شن، دچار معلولیت و عوارضی کمتر شن.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با تصریح اینکه اولین قدم، همیشه پیشگیری از دچار شدن به بیماریه، گفت: دومین قدم، مراجعه سریع و قدم آخر فیزیوتراپی و مراقبتای پرستاری و بازتوانیه.

برهان حقیقی در مورد اطلاع رسانی به مردم در مورد نشونه های ابتدایی سکته مغزی و سرعت عمل در انتقال مریض به بیمارستان رو یه ضرورت دونست و گفت: انتقال مریض به مرکز درمانی مجهز در زمان طلایی، این امکان رو بوجود میاره که با یه تزریق داخل وریدی حل کننده لخته، مشکل فرد برطرف شده و از ایجاد هر آسیب ای پیشگیری شه. بعد از گذشت این زمان، در 16 ساعت اول، فرصت خروج لخته از عروق مغزی هست.

ایشون تاکید کرد: بیمارستان نمازی فعال ترین و مجهزترین مرکز واسه درمان مبتلایان به سکته مغزیه و خونواده ها باید هنگام بروز این مریضی، ضمن تماس با 115، زمینه انتقال مریض به مرکز اورژانس بیمارستان نمازی رو جفت و جور کنن و از مصرف هرگونه دارو به شکل شخصی، خصوصا داروهای کم کننده سریع فشار خون، دوری کنن.

سرپرستار بخش نورولوژی بیمارستان نمازی هم پیشنهادایی رو در مورد روبرو شدن با سکته مغزی و مریض گرفتار داره.

معصومه سبحانی ضمن تاکید بر ضرورت توجه به آزمایشای دوره ای در دوره های دست کم 6 ماهه، گفت: آدمایی که دارای گذشته خانوادگی سکته مغزی هستن و آدمایی که دچار سکته های گذرا شدن، مثلا به صورت یهویی و گذرا دچار مشکلات صحبت، بی حسی اندام و تغییرات موقت تقارن صورت شده باشن، باید بیشتر به انجام آزمایش دوره ای توجه کنن.

سرپرستار بخش نورولوژی بیمارستان نمازی شیراز، پیشگیری از ایجاد سکته مغزی رو هدف اول، عنوان و تاکید کرد: بعد از وقوع سکته مغزی، رفع معلولیتا سخته. نیاز به مراقبت دائم، هزینه های تامین لوازم پزشکی و لوازم مصرفی در مورد مشکلات مریض، بروز مشکلاتی مثل مشکل بلع و نداشتن کنترل ادرار به معنی نیاز به مراقبتای تخصصیه که همه هزینه هایی رو به فرد و خونواده تحمیل می کنه.

سبحانی گفت: به نظر می رسه، سکته مغزی از گرون ترین بیماریا حساب می شه، این مریضی نه فقط فرد بلکه خونواده رو فلج کرده و درگیر مشکلاتی عدیده می کنه. مصائبی که هم جسمیه و هم روحی.

کارشناسان نورولوژی باور دارن که فیزیوتراپی یکی از مهمترین اقدامات واسه برگشت بیمارانیه که به واسطه بروز سکته مغزی دچار فلج در اندامای جور واجور بدن شدن و برگشت سریعتر فرد به زندگی عادی، برابره با کم شدن صدمات روحی، اقتصادی و جسمی وارده به فرد و خونواده

منبع : دکتر سلام

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *