براساس تحقیق انجام شده در مجله آکادمی تغذیه و مواد غذایی در ژانویه سال ۲۰۱۴ به این نتیجه رسیدن که وقتی که این جوری غذا میل می کنین ممکنه کالری کمتر از یه وعده غذایی خود دریافت کنین.

 

شاید براتون پیش اومده باشه که در بین غذا خوردن به ظرف غذا نگاه کنین و بگید که غذای من کجا رفته؟! بعضیا اونقدر سریع غذا می خورن که حتی نمیفهمند غذا چه طعم و مزه ای داشته یا چه وقتی سیر شدن. براساس تحقیق انجام شده در مجله آکادمی تغذیه و مواد غذایی در ژانویه سال ۲۰۱۴ به این نتیجه رسیدن که وقتی که به آرومی غذا میل می کنین ممکنه کالری کمتر از یه وعده غذایی خود دریافت کنین.

 

آهسته غذا خوردن می تونه باعث کاهش وزن شه؟ چیزی که این مطلب رو منحصر به فرد می کنه اینه که آدما به دو گروه تقسیم شدن: آدمایی با وزن مناسب و نرمال و افراد دارای اضافه وزن و چاق، بعد کالری دریافتی اونا رو با سرعت غذا خوردن مقایسه کردن. حدس بزنین به چه نتیجه ایی رسیدن؟ هر دو گروه وقتی که به آرومی غذا خوردند کالری کمتری گرفتن، اما واسه افراد دارای وزن نرمال این فرق در اندازه کالری بیشتر بود. تحقیقات دیگه نشون داد که افراد با وزن نرمال هر لقمه رو به تعداد دفعات بیشتری نسبت به افراد دارای اضافه وزن می جوند.

 

این روش چیجوری عمل می کنه؟

ممکنه تعجب کنین و براتون جای سؤال باشه که چیجوری آهسته غذا خوردن ممکنه از پرخوری شما جلوگیری کنه؟ سریع غذا خوردن باعث می شه روند سیگنالای طبیعی بدن، که شامل هورمونا و رابطه بین شکم و مغزه رو دچار مشکل می کنه. گرلین یا هورمون گرسنگی در معده شما تولید شده و بر مرکز لذت مغز شما اثر میذاره و باعث می شه شما واسه چشیدن طعمای خوشمزه بیشتر غذا بخورین! اما در بدن ما هورمون دیگری به نام لپتین هم ترشح می شه، که گرسنگی رو سرکوب کرده و مانع از پرخوری می شه. حدود ۲۰ دقیقه زمان میبره تا مغز شما به بدن اعلام سیری کنه. اگه شما سریع غذا بخورین، این پیام وقتی به بدن شما می رسه که شما به ظرف خالی غذا نگاه می کنین!

 

اهمیت درست جویدن غذا

هضم غذا در دهن ما شروع می شه و ما با جویدن مواد غذایی رو تیکه تیکه می کنیم تا روده های ما راحت تر مواد مغذی رو جذب کنن. جویدن سریع بدن شما رو از جذب مواد مغذی محروم می کنه. به این فکر می کنین که هر لقمه رو باید چند بار بجوید؟ بیشتر تحقیقات نشون میدن تعداد ۳۰ تا ۴۰ بار جویدن هر لقمه واسه جذب مواد مغذی لازمه.

 

آهسته غذا خوردن چه فوایدی داره؟

با کم شدن سرعت خوردن غذا و افزایش تعداد دفعات جویدن، شما هوشیاری بیشتری نسبت به طعم غذا و مقدار غذای لازم خود دارین. در این صورت غذا خوردن تجربه ای لذت بخش هستش، نه فقط پر کردن غذا در معده. آهسته غذا خوردن علاوه بر کمک به کنترل وزن و بهبود گوارش شما، دارای امتیازات زیره:

 

بهبود طعم غذا

آهسته غذا خوردن باعث می شه شما بیشتر طعم، بافت و بوی مواد غذایی رو احساس کنین. جالبه بدونین هرچه به آخر غذای خود نزدیک شید طعم اونو بیشتر احساس می کنین.

 

انتخاب غذای بهتر

وقتی که شما طعم غذای خود رو خوب می چشید، دوست دارین هر لقمه طعمی باحال داشته باشه. این طعما رو در غذاهای طبیعی پیدا می کنین و غذاهای فرآوری شده اینجور طعمی ندارن. ما غذاهای فرآوری شده رو سریع تر می جویم چون این غذاها بعد از چند لقمه طعم خود رو از دست میدن و از این رو باعث می شن شما بیشتر غذا بخورین.

 

هیچوقت احساس سیری زیاد نکنین

وقتی که شما به مغزتون زمان می دین تا بتونه به بدن اعلام سیری کنه، قبل از زیاده روی از غذا خوردن دست می کشید و دیگه هیچوقت بعد از خوردن غذا در معده خود احساس ناراحتی و سنگینی نمی کنین. این باعث می شه خوشحال تر و سالم تر زندگی کنین.

 

چیجوری آهسته غذا خوردن رو تبدیل به یه عادت کنین؟

کاهش سرعت میل کردن غذا نیاز به زمان و تمرین داره. اینجا راه های هست که به شما کمک می کنه تا یواش تر عمل کنین.

 

آب خوردن

بین خوردن غذا جرعهای کوچیکی از آب بخورین، نه فقط به یواش تر غذا خوردن شما کمک می کنه بلکه سریع تر احساس سیری می کنین.

 

لقمه غذای رو به طور کامل" بخورین

قبل از این که لقمه قبلی خود رو خوب نجویده و فرو نداده اید قاشق تون رو پر نکنین.

 

قاشق رو پایین بذارین

وقتی تونستید به مرحله بالا عمل کنین، قدم دیگری رو اضافه کنین و میان دو لقمه قاشق رو کنار ظرف غذا بذارین.

 

از غذاهای با فیبرهای بالا استفاده کنین

غذاهای دارای فیبر بالا نه فقط شما رو بیشتر سیر می کنن، بلکه باید زمان بیشتری رو صرف جویدن اونا کنین.

 

لقمهای کوچیک تری انتخاب کنین

لقمهای کوچیک تر زمان بیشتری واسه تعامل میان مغز و معده شما جفت و جور می کنن. انتخاب لقمهای کوچیک تر به معنی داشتن زمان بیشتر جهت اعلام سیری به وسیله مغز به معده س. هیچوقت قبل از این که احساس سیری کنین دست از غذا خوردن نکشید، اما عوضش یواش تر غذا بخورین.

 

غذای خود رو قسمت بندی کنین

در خیلی از کشورای اروپایی وعده های غذایی در قسمتای مختلفی مانند پیش غذا، غذای اصلی و دسر سرو می شه. وقتی بدونین این تموم غذای شما نیس و بازم یه تیکه از غذا باقی مونده کمتر غذا می خورید.

 

در آخر

شما در حال تلاش واسه شروع یه تغییر هستین، پس در اول کار خیلی به خود سخت نگیرید تا بتونین این عادت رو در زندگی روزمره خود حفظ کنین.

 

منبع : elmevarzesh.com

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *