اینا خطر حمله قلبی رو زیاد می کنن (2)

محققان اعلام کردن آدمایی که در ترافیک گرفتار می شن، تا سه برابر بیشتر از بقیه در برابر حمله قلبی قرار دارن. یه بررسی تازه هم رابطه زیاد بین خورخور کردن و مریضی قلبی رو ثابت کرده. هم اینکه خواب کم و خواب زیاد، خطر حمله قلبی رو در زنان زیاد می کنه.

 

ترافیک، خطر حمله قلبی رو تا سه برابر زیاد می کنه

تحقیقات انجام شده نشون دهنده اینه: آدمایی که در ترافیک گرفتار می شن، تا سه برابر بیشتر از بقیه در برابر حمله قلبی قرار دارن.

محققان که توضیح حال صدها مریض گرفتار به حمله قلبی رو مطالعه کردن، به این نتیجه رسیدن که از هر 12 حمله قلبی یه حمله مربوط به زمینه ارثی هستش و زنان و مردان سن بالا بالای 60 سال بیشتر در برابر این خطر قرار دارن.

محققان آلمانی مسئول این تحقیق اعلام کردن هنوز مشخص نیس که حملات قبلی به خاطر استرس به وجود اومده به وسیله ترافیکه یا آلودگی هوای به وجود اومده به وسیله اون. یافته های تحقیقات این گروه نشون میده که احتمال حمله قبلی واسه کسائی که در خودروی شخصی خود گرفتار راه بندان می شن، 6/2 برابر، واسه آدمایی که از وسایل حمل و نقل و عمومی استفاده می کنن 1/3 برابر و واسه دوچرخه سوارها 9/3 برابر، بیشتر از افراد معمولیه.

 

خر و پف، خطر حمله قلبی رو زیاد می کنه

محققان از چندین سال قبل به رابطه بین مریضیای قلبی عروقی مانند حمله قلبی، با خر خر کردن پی برده بودن و حالا یه بررسی تازه، رابطه زیاد بین خورخور کردن و مریضی قلبی رو ثابت کرده. این بررسی در مجارستان انجام شده و درزمان اون متخصصین با 1200 نفر صحبت کردن و به این نتیجه رسیدن که احتمال سکته قلبی فردی که در خواب خر و پف می کنه، 34 درصد بیشتر از بقیه افراده. طبق این بررسی هم اینکه احتمال سکته مغزی در این گروه از افراد، 67 درصد بیشتر از دیگرونه. ولی این خطر در کسائی که با صدای آهسته خرخر می کنن، زیاد نمی شه.

با اینکه خیلی از مردم در مرحله ای از زندگی خر و پف می کنن، این عادت در چاقا بیشتر دیده می شه. تحقیقات نشون میده که در افراد بالغ، 40 درصد مردان و 24 درصد زنان در خواب خور و پف می کنن ولی این تحقیقات شامل خبر خوشی واسه مردان هم هست. پس از 70 سالگی، عادت به خرخر کردن در مردان کم میشه.

 

خواب کم و خواب زیاد، خطر حمله قلبی رو در زنان زیاد می کنه

تحقیقات نشون داده اگه زنان در سنین میان سالی کمتر از هفت ساعت یا بیشتر از نه ساعت در شبونه روز بخوابن، بیشتر در برابر حمله قلبی قرار دارن.

طبق همین گزارش، محققان حدود 100 هزار زن رو در مدت 6 سال مورد بررسی قرار دادن و به این نتیجه رسیدن که الگوی خواب در زنان بالای 50 سال، شدیدا با وضعیت قلبی اونا رابطه داره.

جالبه بدونین وضعیت خواب تحت اثر عواملی مانند فشار خون، دیابت، جنب و جوش، وضعیت روحی و افسردگی هستش و از اونجایی که همه این موارد با ایست و حمله قلبی رابطه دارن، کم خوابی و خواب زیاد هم می تونه نشونه ای از کارکرد غیر هماهنگ بدن و در نتیجه دچار شدن به سکته قلبی باشه

اما در آخرً وقتی عوامل خطرزای دیگه حذف شن، خود الگوی خواب به تنهایی عامل مهمی واسه پیش بینی مریضیای قلبی هستش، طوری که بررسیا نشون دادن 15 درصد از آدمایی که کمتر از هفت ساعت می خوابیده ان و 70 درصد آدمایی که بیشتر از نه ساعت می خوابیده ان، دچار حملات قلبی شدن و این آمار تکون دهنده ایه. به خاطر همین کارشناسان پیشنهاد می کنن این جور افراد تحت بررسیای پزشکی بیشتری قرار بگیرن تا با نظر دکتر، در برنامه زندگی و جنب و جوش و خوابشون تغییرات نیاز به خاطر سلامت بیشتر ایجاد شه.

 

از دست دادن شغل، خطر حمله قلبی رو زیاد می کنه

محققان میگن کارمندانی که در سنین بالا به پایان دوره شغلی خود می رسن و بازنشسته می شن، دچار استرس می شن و پس به کارایی واسه کاهش این استرس نیاز دارن. واسه کارمندان در این سن، ترک شغل به معنی یه اخطار بزرگ واسه خطر مریضیای قلبی عروقیه.

نتیجه تلاش یه گروه تحقیقاتی نشون داده واسه خیلی از ادما از دست دادن کار در سنین بالا یه تجربه استرس زا حساب می شه که می تونه نتیجه های ناخوشایندی مانند حمله قلبی رو به دنبال داشته باشه، پس پزشکان واسه درمان آدمایی که در شرف بازنشستگی هستن، باید توجه کنن که بیمارانشون در برابر استرسی قرار دارن که دچار شدن به مریضیای قلبی عروقی رو در اونا زیاد می کنه. از طرفی برنامه ریزان اجتماعی هم باید از خطرات بیکاری و از دست دادن شغل این گروه های سنی باخبر بوده و تصمیمات خاصی رو فکر کنن.

بخش سلامت تبیان

منابع:

سلامت نیوز

فارس

مرکز اطلاعات فنی ایران

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *