با “بادکش درمانی” آشنا شوید

بادکش درمانی یا کاپینگ یه روش درمان قدیمیه که طیف بزرگی از بیماریا رو می تونه درمان کنه و کلا می تونه روی حال عمومی چه در سطح ذهنی و روانی و چه در سطح جسمی و فیزیکی اثر بزاره. بعضی کتب فکر می کنند که بادکش می تونه نه فقط به اندازه آنتی بیوتیکا و مسکنا و حتی بالاتر از اونا بکنه، حتی در جایی که داروها از درمان قاصرند به بیماران کمک می کنه. این فوت وفن بسیار ساده، ارزون و کارآمده و به نظر من هممون به مانند اجدادمون- باید علم اون رو فرا گیریم تا خوشحال تر و سالم تر زندگی کنیم.

گذشته

کلا بادکش درمانی (کاپینگ) در بیشتر تمدنا استفاده می شده. حجامت و بادکش درمانی در خاورمیانه قدمتی هزاران ساله داره. در مصر باستان در یکی از کتب پزشکی منبع که ۱۵۵۰ قبل از میلاد مسیح روی پاپیروس نوشته شده، از بادکش درمانی نام برده شده.  در قدیم از شاخ حیوانات و بامبو واسه بادکش تر استفاده می شده.

اثرات درمانی بادکش

همونجوریکه گفته شد، بادکش واسه موارد زیر کاربرد داره: سرماخوردگی– آنفلوآنزا، بیماریای خونی، آرامش درد، التهابات مفاصل (مثل روماتیسم مفصلی- آرتروز)، ریلکسیشن روحی و عصبی در وریدهای واریسی و هم اینکه پیشگیری از واریس کمک به باروری در زوجای نابارور و هم به عنوان یه ماساژ بسیار عمقی، بیماریای گوارشی، آسم و تنگی نفس، خواب رفتگی دست و پا و … اینم بگیم که کاربرد ماساژ عمقی که به وسیله بادکش درمانی انجام می شه، بسیار خوب و چشمگیره.

بادکش در آرامش درد نقش بسیار مهمی اجرا کرده و کمک زیادی به بهتر شدن در دردهای به وجود اومده توسط: روماتیسم، آرتروز، سیاتیک، کمردرد، دیسک کمر، میگرن، درد گردن، درد و خستگی و احساس سنگینی در پشت ساق پا می کنه. پس از یه بادکش درست (نقاط مناسب با فشار مناسب) فرد احساس سبکی بسیار زیاد، نشاط و سرحالی زایدالوصفی می کنه؛ همون احساسی که پس از یه ورزش مناسب و استحمام پس از اون به آدم دست میده. بادکش درمانی در ایجاد سلامت و دفع سموم و مواد زائد از بدن نقش مهمی داره؛ پس کاملا معلومه که این کار حتی در افراد سالم می تونه از ایجاد مریضی پیشگیری کنه.

شکل های جور واجور بادکش

بادکش گرم: با به کار گیری آتیش و کاپای شیشه ای انجام میشه و واسه کسائی که تو یه قسمت احساس سرما می کنن، بهتره.

بادکش سرد: با به کار گیری یه دستگاه مکش و کاپای پلاستیکی انجام می شه و واسه عموم قابل استفاده س.

بادکش خشک: فقط بادکش گذاری انجام می شه.

بادکش تر: با به کار گیری سوزنای ریز (یا تیغ) میشه از نقطه مورد نظر که انسداد هم داره، خون گرفت (یعنی بادکش روی موضع قرار میگیره تا خون رو مکش کنه). این نوع بادکش از قدیما در سرزمین ما- با عنوان حجامت- انجام می شده. پس بادکش گذاری به عنوان یه داروی قوی آنتی ویروس می تونه از بسیاری بیماریا پیشگیری کنه و یا مشکلات موجود رو درمان کنه.

ساختار اثر بادکش

۱- اثر بادکش به عنوان طب فشاری یا اکو پرشر: طب فشاری روی نقاط سوزنی اثر می کنه و می تونه تموم اثراتی رو که طب سوزنی بر بدن داره؛ مانند: افزایش سروتونین، افزایش ترشح اندروفین و انکفالین و کنترل انتقال پیام درد به هیپوفیز و هیپوتالاموس، البته در حد ناچیز تر داشته باشه.

۲- بالانس یین و یانگ: طب چینی عقیده داره که در بدن ما (و تموم کائنات) دو انرژی به نام یین و یانگ هست. دو نیرو که مکمل هم و در عین حال مخالف همدیگه و از طرفی قابل تبدیل به هم هستن (مانند شب و روز، بلندی و کوتاهی، تاریکی و روشنایی، زن و مرد) از تعادل این دو نیروست که کائنات و بدن آدم در سلامت هست و هر نوع نبود تعادل باعث بروز مریضی می شه. این شکل نماد یین و یانگه. بادکش می تونه با تعادل یین و یانگ باعث ایجاد هارمونی و سلامت شه.

۳- بادکش با مکشی که بوجود میاره، جریان خون رو از عمق به سطح آورده و هر نوع انسداد و رکود خون رو برطرف می سازه؛ به خاطر همین می تونه مواد سمی و توکسینا رو از بدن خارج سازه. کاملا معلومه با افزایش جریان خون روند تغذیه سلولا و اکسیژن رسانی به سلولا هم زیاد می شه.

۴- روغن های لازم یا اسانسیل که به همراه بادکش درمانی روی پوست استفاده می شه، فایده های درمانی عالی و منحصر به فردی دارن.

۵- بادکش درمانی باعث افزایش سلولای دفاعی بدن می شه؛ پس سیستم ایمنی رو تقویت می کنه و فردی که به طور تکراری بادکش می کنه، کمتر دچار مریضی می شه و کمتر سرما می خوره.

۶- بادکش با ایجاد فشار منفی باعث باز شدن عضلانی و رفع اسپاسما می شه، پس درد رو کم می کنه.

در واقع هیچ منبعی واسه انجام بادکش درمانی وجود نداره (در کسائی که آستانه درد اونا پایینه، باید با احتیاط کار شه). گاه بعد از بادکش درمانی ممکنه سردرد ناچیز، احساس درد و کوفتگی بدن خودنمایی کنه. در بعضی موارد ممکنه جای بادکشا قرمز یا کبود شه که با چند جلسه درمان و کم کم از بین میره. احساس گرما یا کمی تعریق بعد از بادکش درمانیی طبیعیه.

در آدمایی که سرطان دارن، زنان حامله، در دوران عادت ماهیانه، در پوکی استخون شدید که خطر شکستگی استخون هست و در اسپاسمای شدید و زیاد، نباید بادکش درمانی انجام شه. هم اینکه در آدمایی که دچار ترومبوز یا به اصطلاح لخته در رگای پا شدن (علامت اینا به صورت درد، تورم و سردی یا گرمی غیرعادی در پا هستش)، روی زخم باز و در جایی که نبض احساس می شه، نباید بادکش درمانی انجام شه. آدمایی که صرع دارن، تب بسیار بالا دارن، و در پوستای حساس، بهتره این کار رو انجام ندن. بادکش درمانی در تخمدانا، پروستات، ستون مهرها، قلب و پستون در خانوما و گردن بهتره به وسیله دکتر انجام شه.

با یه پنبه آغشته به الکل که اون رو آتیش زدیم و یه کاپ شیشه ای میشه بادکش گرم انجام داد؛ ولی اول باید موضع مورد نظر رو با روغن مورد نظر کمی ماساژ بدیم. در کل، بادکش با ایجاد وکیوم یا خلأ اثرات درمانی معجزه آسای خود رو اعمال می کنه. بادکش می تونه به طور وسیع در کتف و پشت واسه دردهای گردن و شونه ها و سردرد، دو طرف ستون مهرها واسه شکل های جور واجور آرتروز و دیسک پاتیا، روی شکم و محلای تجمع چربی واسه لاغری، روی پا و دستا واسه احساس درد و سنگینی و خواب رفتگی دست و پا …. استفاده شه.

سپاس از دکتر الهام امیر آذر طب سوزنی و لیزر تراپی

زیبـــا شــو دات کام

با “بادکش درمانی” آشنا شید was last modified: آگوست 12th, 2011 by ملیکا بینا

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت
  • مطالب در رابطه
  • خواص دارویی ,درمانی گیاه گزنه بیشتر آشنا شید