با 10 سردرد خطرناک آشنا شوید!

سردرد یکی از شایع ترین مشکلات روزمره بشره طوریکه در خیلی از مواقع افراد رو مجبور می کنه تا در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنن .

بعضی سردردها اختصاصی تر بوده و با علامت دیگری همراه نیستن. در این سردردها بر خلاف تصور خیلی از افراد،  مغز عامل ایجاد سردرد نیس، بلکه سردرد از بد عمل کردن عضلات، عروق خونی و اعصاب ناشی می شه؛ مثلا گشاد شدن شریانا و یا انقباض زیادتر از اندازه عضلات می تونه عصبای خاص و حساسی در مغز رو تحریک کنه و در نتیجه سردرد به وجود آورد.

هورمونایی مانند استروژن می تونن باعث بدتر شدن سردرد شن. از اون جایی که خانوما طی عادات ماهیانه متحمل نوسانات هورمونی در بدن می شن، احتمال بروز سردرد متوسط تا شدید در خانوما دو برابر آقایانه. هم اینکه خانوما بیشتر از آقایون به شکلای جور واجور خاص سردرد مانند میگرن دچار می شن.

1. سردرد خوشه ای

این نوع سردرد، شدیدترین درد رو داره، در عین حال کمتر از شکلای جور واجور دیگه شایعه. از هر 10 فرد گرفتار به این مریضی، 9 نفرشون مرده که بیشتر سیگاریای ماهر و دایم الخمر در گروه این گروه قراردارند .

سردردهای خوشه ای به صورت گروهی حمله می کنن. معمولا درد، هر روز تو یه ساعت مشخص بروز می کنه و ممکنه روزا ، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشه. در آخر هم شاید پس از بهبودی نسبی ، درد ماه ها یا چند سال به سراغ فرد نیاد و اون فکر کنه که به طور کامل خوب شده.

موقع شروع حمله، دردی شدید و کشنده تو یه طرف سر احساس می شه . ضمن اون که ممکنه آبریزش بینی و چشم از همون طرف سر شروع شه. بعضی وقتا استنشاق اکسیژن خالص در مرحله اول بروز سردرد، ممکنه درد رو متوقف کنه. وقتی که به این نوع سردرد گرفتار شدید ، سیگار نکشید و از انجام فعالیتای استرس زا دوری کنین.

2. سردرد تنشی یا هیجانی

این نوع سردرد بسیار شایعه. دلیل پیدایش این نوع سردرد، انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شونِه و صورته. مهم ترین دلیل پیدایش این انقباضا هم هیجانات عصبیه.

سردرد تنشی، هم به شکل پراکنده و بی نظم بروز می کنه و هم به شکل طولانی و زیاد گریبان افراد رو میگیره. طوری که شخص در طول یه ماه ممکنه پنج روز با این سردرد دست و پنجه نرم کنه .

درد معمولا از ناحیه پیشـــــانی، گردن یا شونِه شروع می شه و به تــدریج تموم کاسه سر رو فرا میگیره. این درد وجود فشاری داشته، ولی خاصیت ضربانی نداره. مریض از اینکه سرش سنگینه شاکیه، ممکنه تهوع پیدا کنه، اما به استفراغ دچار نمی شه. این درد می تونه 30 دقیقه تا 7 روز ادامه داشته باشه.

واسه درمان سردردهای پراکنده و بی نظم معمولا میشه از قرصای مسکن استفاده کرد. علاوه بر اون، سرد و گرم کردن پیشونی به کمک یه هوله، یا ماساژ آروم شقیقه و گیجگاه می تونه تاثیر زیادی در آرامش این نوع سردرد داشته باشه .

3. میگرن

میگرن، سردرد شدید و گذراییه که گاه تو یه قسمت سر ایجاد میشه. میگرن در زبون یونانی به معنی “نیمه سر” است. معمولا سردرد میگرنی با یه دوره مقدماتی شروع می شه که طی اون شخص به شکل غیرعادی احساس خستگی و مریضی می کنه. بعد حالت تهوع ، استفراغ، مشکلات بینایی و بیشتر بیزاری از نور (ترس از نور) به وجود میاد .

این دوره مقدماتی ممکنه چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشه و بعد اون سردرد بروز می کنه.

دردی که با میگرن همراه س ربطی به گشاد شدن رگا نداره. واقعا، افراد گرفتار به میگرن نمی تونن خوب در برابر محرکای محیط مثل نور ، صدا و حتی علایم درد عکس العمل نشون بدن، در نتیجه اندازه درد شدت پیدا میکنه.

با اسکن مغز معلوم گردید به هنگام بروز میگرن ، فعالیت ساقه مغز هم غیر طبیعی می شه. ساقه مغز به ناحیه ای از مغز می گن که کنترل واکنشای مربوط به گرسنگی و تنفس رو رو دوش داره. این ناحیه مثل فیلتر عمل می کنه و موجب می شه افراد، پیغامای ناخواسته یا مزاحم مثل صداهای اضافی رو از خود دور کنن. وقتی که ساقه مغز خوب عمل نکنه، این پیغاما به سمت مغز حمله می برن و موجب پر شدن مغز از بارهای اضافی می شن .

به نظر می رسه داروهای ضد تشنجی که به خاطر جلوگیری از حمله صرع به وسیله بیماران گرفتار به صرع مصرف می شه، می تونه اون دسته از سلولای عصبی رو که موجب بروز میگرن می شن غیر فعال کنه.  طبق تحقیقات حدود 70 درصد بیماران گرفتار به میگرن شدید ، از این داروها استفاده می کنن . داروهای ضد تشنج، مشکلات جانبی مثل خستگی ، اضطراب و ریزش مو رو به دنبال دارن . پس باید به دنبال داروهای جدیدی بود که تنها روی ساقه مغز اثر بذارن.

4. سردرد به دلیل مننژیت (عفونت پرده مغزی)

درد در این بیماران به صورت فشرده س و تموم سر رو فرا میگیره، با استراحت کم میشه و با حرکت بدنی شدید شدن می شه. وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می کنه.

5. سردرد به دلیل تومور مغزی

این نوع سردرد معمولا متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتره و بیشتر وجود حمله ای داره. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به خصوص سرفه شدید شدن می شه. معمولا سردرد همراه با مشکلات خواب همراه س و بعضی وقتا مریض به دلیل سردرد از خواب بیــــــدار می شه.

6. سردرد به دلیل فشار خون بالا

سردرد در این بیماران، معمولاً وقتی ظاهر می شه که فشار خون ماکزیمم به حدود 20 و فشار خون مینیمم به حدود 12 رسیده باشه. این نوع سردرد بیشتر در ناحیه پس سره و با درمان فشار خون در بیشتر موارد از بین میره.

7. سردرد به وجود اومده به وسیله بیماریای چشم

عیوب انکساری چشم، دلیل پیدایش سردردهای تکراری در ناحیه پیشونی به خصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شه. سردرد به وجود اومده به وسیله آب مشکی چشم هم معمولا در ناحیــه پیشونی متمرکز می شه ، اما با درد شدید و تهوع همراه س.

8. سردرد به وجود اومده به وسیله مریضی سینوس

سردرد به وجود اومده به وسیله التهاب و عفونت سینوسا (سینوزیت) بیشتر در ناحیه پیشانــــی متمرکز می شه. این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن شدید شدن می شه و پس از بیدار شدن از خــواب به بیشترین حد شدت خود می رسه. این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوسا مرتفع می شن.

9. سـردرد به وجود اومده به وسیله عفونت دندون

این نوع سردرد بیشتر از ناحیه صورت شروع و کم کم به تموم سر منتشر می شه و با درمان عفونت دندانی ، درد از بین میره.

10. سردرد آلرژیک

این نوع سردرد بعد تماس فرد مریض با ماده حساسیت زا ایجــــاد می شه. معمولا همراه با این نوع سردرد، بقیه علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی ، آبریزش بینی ، سرفه، عطسه و بعضی وقتا اسهال دیده می شه و کنترل حساسیت معمولا به کنترل سردرد منجر می شه.