عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین اجتناب مالیاتی و تأخیر غیرعادی در گزارشگری مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس

قسمتی از متن پایان نامه :

2-4)عوامل مؤثر بر رفتار گزارشگری به موقع

گزارشگری به موقع تابعی از عوامل مختلف می باشد. این عوامل معمولاً به دو گروه تقسیم می­شوند. دسته ی اول عوامل مربوط به حسابرسی[1] و ویژگی­های حسابرس و دسته ی دوم مربوط به ویژگی­های شرکت[2] و عملکرد مدیریت هستند. عوامل مربوط به حسابرسی آنهایی هستند که احتمالاً در اجرای وظایف حسابرسی و صدور گزارش حسابرسی به موقع تأثیر دارند. پیش روی عوامل مخصوص شرکت و عملکرد مدیریت آنهایی هستند که مدیریت را برای ارائه­ی گزارش سالیانه­ی به موقع یا کاهش هزینه های مرتبط با تأخیر غیرعادی گزارشگری قادر می­سازد )انسا[3]، 2000) در این پژوهش، تعدادی از این ، عوامل که مربوط به شرایط اقتصادی در ایران هستند و برای آنها، داده های قابل دسترس هست مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. این عوامل شامل اندازه شرکت،  سودآوری، نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام، اهرم مالی، عمر شرکت، پایان سال مالی، حجم معاملات سهام ومواردی از این قبیل را نام برد؛ اثر هریک از موارد فوق الذکر بر روی به موقع بودن در زیر به صورت تئوری اظهار شده می باشد.

2-4-1) اندازه شرکت

به موقع بودن انتشار گزارش سالیانه یک تابعی از اندازه شرکت گزارشگر می باشد. معمولاً شرکت های بزرگ به چند دلیل گزارشگران به موقعی هستند. اول آنها منابع بیشتری دارند، کارمندان حسابداری بیشتر و با اندازه تحصیلات بالاتر و سیستم‌های اطلاعاتی حسابداری پیشرفته که در نتیجه به‌موقع‌تر گزارش می‌کنند. بیشتر شرکت های بزرگ قادر به نصب تجهیزات و سایت‌های کامپیوتری، خرید برنامه‌های کامپیوتری یا بهره گیری از برنامه نویسان جهت نوشتن برنامه های لازم و به گونه اختصار دسترسی آسان به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری که در پردازش و کنترل موجودی ها و عملیات سریع، صحیح و دقیق‌تر هستند. بهره گیری از وسایل به تهیه سریع و فوری حساب‌ها و گزارشگری سالیانه به موقع منتج خواهد گردید[4].

دوم شرکت های بزرگ برای داشتن سیستم‌های کنترل داخلی قوی‌تر با این نتیجه که حسابرسان زمان کمتری در آزمون‌های محتوی و رعایت صرف می کنند باعث می گردد تأخیر غیرعادی حسابرسی حداقل گردد و همچنین شرکت ها با در اختیار گذاشتن تعدادی از پرسنل خود به حسابرسان و بازرسان باعث تسهیل امور حسابرسی می شوند که در نتیجه شرکت ها را قادر به گزارشگری فوری به مردم می کند.

سوم شرکت های بزرگ به وسیله تعداد نسبتاً زیادی از تحلیلگران مالی پیروی می شوند که معمولاً به صدور به موقع گزارشات سالیانه برای تأیید و تعدیل انتظاراتشان از جنبه‌های اقتصادی حال و آینده متکی هستند. اینجا یک محرکی برای چنین شرکت هایی برای گزارشگری به موقع برای اجتناب از معاملات حدسی در سهامشان، به وجود می آید.

محققان فرض می‌کنند که شرکت های بزرگتر از حساسیت بیشتری نسبت به شرکت های کوچه برخوردارند و پس با انگیزش‌های متفاوتی در انتخاب روش های حسابداری رو به رو هستند (واتس[5]و زیمرمن[6] 1978) و (گانون[7] 1967). فرضیه اندازه مبتنی بر این فرض می باشد که در شرکت های بزرگتر هزینه‌های سیاسی بیشتری نسبت به شرکت های کوچکتر هست و انتقالات ثروت بزرگتری به آنها تحمیل می گردد (دهالیوال[8] 1980) و (دکین[9] 1979). و همچنین شرکت های بزرگتر تحت فشارهای سیاسی بیشتری برای ارائه زودتر گزارشاتشان هستند. شواهد تجربی قابل دسترس پیشنهاد می کند که شرکت های بزرگتر از همتاهای کوچکترشان گزارشگران به موقع‌تری هستند. (اَشتون[10] 1989)، (فرست[11] و پونال[12] 1994).

اندازه شرکت در تحقیقات مختلف به وسیله کل فروش یا کل دارایی‌های شرکت اندازه‌گیری شده می باشد. در یک پژوهش انجام شده توسط آقای واتس و زیمرمن در سال 1989 نماینده اندازه شرکت به صورت فرمول زیر بوده می باشد:

ارزش دفتری بدهی ها + ارزش بازار حقوق صاحبان سهام = اندازه شرکت

در پژوهش مزبور اندازه شرکت به وسیله کل دارایی‌ها (ارزش دفتری) پایان سال هر شرکت همانند مطالعات قبلی اندازه گیری می گردد (دیویس[13] و ویترد[14] 1980، سیمنت[15] 1995).

2-4-2) سودآوری

انتظار می­رود سودآوری رفتار گزارشگری به موقع شرکت را تحت تأثیر قرار دهد. دای[16] و اسریدر[17] (1995) اظهار کردند که شرکت های با نتایج موفق (اخبار خوب سریع‌تر گزارش خواهند نمود از شرکت های با عملیات ناموفق یا آنهایی که زیان انباشته دارند (اخبار بد)). دلیل آن این می باشد که سودآوری، کارایی عملیات شرکت را اندازه گیری می کند. عملکرد یک شرکت یک اثر برجسته هم بر روی بازار اوراق بهادار شرکت و هم بر روی مهارت های مدیریتی شرکت دارند.(مَن[18] 1965، فما[19] 1980، واتس و زیمرمن[20] 1986).

شواهد تجربی به صورت زیر اظهار شده می باشد. برای مثال دایر و مچاق (1975) هیچ ارتباطی بین سودآوری و کل فاصله گزارشگری در استرالیا گزارش نکردند. پیش روی لاورنس[21] (1983) شواهدی تهیه نمود که شرکت های دچار آشفتگی مالی در ایالت متحده بی جهت انتشار گزارشات سالیانه شان را به تعویق انداختند. او نظاره نمود که در حدود 47 % از شرکت ها در نمونه‌اش چهار یا بیشتر از چهار ماه بعد از پایان مالی شان برای گزارش به عموم وقت صرف می کنند .

[1]– Audit – related

[2]– Company – specific

[3]– Ansah

[4]– Stephen Owusu – Ansah (2000) “Timliness of corporate financial reporting in emerging capital markets: empirical evidence from the Zimbawe stock Exchange, Accountingand Business Research, Vol 3. No 3. Summer 2000 pp 243.

[5]– Watts

[6]– Zimmerman

[7]– Gagnon

[8]– Dahliwal

[9]– Deakin

[10]– Ashton

[11]– Frost

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[12]– Pownall

[13]– Davies

[14]– Whittred

[15]– Simnett

[16]– Dye

[17]– Sredhar

[18]– Manne

[19]– Fama

[20]– Watts And Zimmerman

[21]– Lawrence

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات پژوهش:

پس از مطالعه مساله پژوهش و مطالعات مقدماتی درمورد جواب‌های ممکن، برای پاسخ به سوالات مطرح شده در قسمت اظهار مسأله، فرضیه‌های زیر تدوین شده‌اند:

1- آیا بین اجتناب مالیاتی و تأخیر در گزارشگری مالی شرکت ها ارتباط معنی داری هست؟

2- آیا بین نرخ مؤثر مالیات و تأخیر غیرعادی در تصویب سود سالیانه شرکت ارتباط معنی داری هست؟

3- آیا بین نرخ مؤثرمالیات نقدی پرداختی و تأخیر غیرعادی در تصویب سود سالیانه شرکت ارتباط معنی داری هست؟

4- آیا بین تفاوت دفتری مالیات و تأخیر غیرعادی در تصویب سود سالیانه شرکت ارتباط معنی داری هست؟

مطالعه ارتباط بین اجتناب مالیاتی و تأخیر غیرعادی در گزارشگری مالی

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید