گوگل ادسنس چیست و چگونه می‌توان از آن درآمد کسب کرد؟

چکیده این مطلب : انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ ۲ نظر ۶۴۶ بازدید

گوگل ادسنس چیه و چیجوری کار می کنه؟ میشه از راه اون درآمد مناسبی بدست آورد؟ با مطالعه این راهنما با این وسیله گوگل و چگونگی به کار گیری اون آشنا میشین.

گوگل ادسنس (AdSense) از زمان معرفی در سال ۲۰۰۳ به صاحبان خیلی از وب سایتا کمک کرده تا بدون نیاز به تعامل مستقیم با آگهی دهنده ها از سایت خود درآمد به دست بیارن. شمام فارغ از نوع و اندازه کسب وکارتون می تونین بخشی از شبکه تبلیغاتی ادسنس باشین و به کسب درآمد بپردازید.

اگه تازگیا وبلاگی به راه انداختین، یا وب سایتی دارین که می خواین از راه اون پول در بیارین، گوگل ادسنس می تونه پاسخگوی نیاز شما باشه. با در نظر گرفتن جمعیت میلیونی افراد و شرکتایی که به دنبال تبلیغ اجناس و خدمات خود هستن، به احتمال زیاد کسی پیدا می شه که بخواد تبلیغش در سایت شما نشون داده شه و از اون مهم تر، به شما پول پرداخت کنه.

در عین حال، واسه شروع کار با ادسنس باید از چگونگی کارکرد اون آگاهی داشته باشین. در ادامه این مطلب تلاش می کنیم تا شما رو با این پلتفرم درآمدزایی آشنا کنیم.

گوگل ادسنس چیه؟

همونجوریکه در اول این مطلب گفتیم، ادسنس محصولی از گوگله که می تونه به هر کسی که سایت داره کمک کنه تا از راه درج تبلیغات گوگل در سایت خود به کسب درآمد مشغول شه. اینجا به صورت فهرست وار به مهم ترین نکات مربوط به ادسنس می پردازیم:

• ادسنس به گوگل تعلق داره؛

• بخش کلی ای از درآمد گوگل از این پلتفرم به دست میاد؛

• تبلیغات ادسنس در وب سایتایی نشون داده می شه که در برنامه گوگل ادسنس شرکت می کنن؛ به این وب سایتا AdSense Publisher یا به فارسی، «ناشران ادسنس» می گن.

• ادسنس پلتفرمی واسه ناشرانه؛ یعنی اونایی که یه سایت دارن و میخوان تبلیغات گوگل رو در سایت خود نمایش بدن. پلتفرم گوگل واسه آگهی دهنده ها؛ یعنی اونایی که میخوان اجناس یا خدمات خود رو از راه گوگل تبلیغ کنن Google Ads اسمشه؛

• تبلیغات ادسنس در موبایل هم قابل نمایشه؛

موبایل

• ادسنس با EPC (درآمد به ازای کلیک) و CPC (هزینه به ازای کلیک) کار می کنه. ناشران در ازای کلیکایی که روی تبلیغات می شه پول دریافت می کنن؛

• الان سهم ناشران ادسنس از درآمد تبلیغات ۶۸ درصد و سهم گوگل ۳۲ درصده. این یعنی اگه مثلاً یه آگهی دهنده واسه هر کلیک یه دلار پرداخت کنه، ۶۸ سنت اون به ناشر و ۳۲ سنتش به گوگل می رسه؛

دلار

• هر فرد بالای ۱۸ سالی که وب سایتی برابر با قوانین خاص پلتفرم ادسنس گوگل داشته باشه می تونه در این برنامه شرکت کنه؛

• ادسنس قوانین سخت گیرانه ای داره و هیچ توجیهی رو واسه سرپیچی از اونا قبول نمی کنه. اطلاع از این قوانین و پیروی از اونا رو دوش ناشرانه؛

• ادسنس تبلیغات مختلفی داره که در وب سایتای معمولی، ویدئوها، بازیا، اپای موبایل و بسترهای دیگه قابل نمایش هستن؛

• تبلیغات ادسنس قالبا و اندازه های مختلفی دارن؛ از جمله تبلیغات متنی و تبلیغات تصویری؛

• گوگل هر ماه با ناشران تسویه حساب می کنه.

گوگل ادسنس چیجوری کار می کنه؟

حالا که درک بهتری از وجود ادسنس پیدا کردین، نوبت به اون می رسه تا با چگونگی کار اون آشنا شید.

روند ثبت نام در گوگل ادسنس

۱٫ ایجاد حساب کاربری در ادسنس

اولین قدم مراجعه به نشانی http://www.google.com/adsense و ایجاد یه حساب کاربریه. واسه به کار گیری ادسنس از همون حساب گوگلی که با مشخصات اون به جیمیل، یوتیوب و بقیه سرویسای گوگل وارد میشین استفاده می کنین.

۲٫ اضافه کردن کد ادسنس به سایت

قبل اینکه گوگل سایت شما رو در سیستم ادسنس قبول کنه باید هماهنگی اون با رهنمودها و قوانین خاص ادسنس رو بررسی کنه. واسه عبور از این مرحله لازمه که کد مخصوص ادسنس رو به سایت خود اضافه کنین تا ربات گوگل بتونه به محتوای سایت شما دسترسی داشته باشه.

در طول این مرحله و تا وقتی که سایت شما تأیید نشده تبلیغات ادسنس نشون داده نمی شن. اگه درخواستتون موردقبول قرار بگیره، تبلیغات گوگل در وب سایتتون ظاهر می شن و هزینه کلیکایی که روی اونا انجام می شه رو دریافت می کنین.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این مرحله فقط یه بار انجام می شه و پس از اینکه به عنوان یه ناشر ادسنس پذیرفته شدید می تونین تبلیغات ادسنس رو در هر وب سایتی که بخواین نمایش بدین (البته به این شرط که هیچ کدوم از قوانین ادسنس رو زیر پا نگذاشته باشین.)

۳٫ تنظیم اطلاعات پرداخت

مرحله آخر عضویت در ادسنس، درج اطلاعات بانکیه تا در آخر هر ماه و پس از اینکه به کمترین حد ممکن درآمد ۱۰۰ دلار رسیدین بتونین سهم خود رو دریافت کنین.

به این نکته مهم هم حواستون باشه که گوگل قبل از هرگونه پرداخت یه پاکت که شامل یه کد تأییده رو به نشانی پستی شما می فرسته تا مطمئن شه که جزئیاتی که درباره نشانی پستی تون وارد کردین به طور کاملً درسته.

مقاله در رابطه: تبلیغات کلیکی چیه و چیجوری می تونیم با اون تجارت خود رو از این رو به اون رو کنیم؟

تبلیغات گوگل ادسنس در کجا ظاهر می شن؟

پس از اینکه به یه کاربر تأیید شده ادسنس تبدیل شدید می تونین وارد داشبورد مخصوص خودتون بشوید و Ad Unit یا واحدهای تبلیغ جدید بسازین.

درزمان روند ایجاد هر واحد تبلیغ، موارد زیر رو انتخاب می کنین:

• اندازه تبلیغ: مثلاً تبلیغات واکنشگرا یا ریسپانسیو با اندازه ۳۳۶ در ۲۸۰؛

• نوع تبلیغ: مثلاً تبلیغات متنی و بنری، تبلیغات درون متنی، تبلیغات in-feed یا میان محتوایی؛

• سبک تبلیغ: رنگای متن و حاشیه.

بعد یه کد جاوا اسکریپت دریافت می کنین که باید اونو در همون قسمتی که می خواین تبلیغات در اون نشون داده شه قرار بدین.

گوگل تصمیم میگیره که در فضای تخصیص داده شده یه یا دو تبلیغ رو نمایش بده.

در هر صفحه چند تبلیغ ادسنس می تونین داشته باشین؟

در گذشته می تونستید در هر صفحه تا سه واحد تبلیغاتی ادسنس قرار بدین، اما مدتیه که این محدودیت لغو شده. الان با این پیش شرط که اشکالی در تجربه کاربری به وجود نیاد می تونین به هر تعدادی که بخواین در صفحات جور واجور تبلیغ قرار بدین.

تبلیغات ادسنس رو در کجا باید قرار بدیم؟

قانون کلی در مورد محل قرار گرفتن تبلیغات ادسنس اینه که باید اونا رو در جایی قرار بدین که به چشم بیان، اما در عین حال باید مراقب باشین که از قوانین ادسنس یا رهنمودهای کیفی گوگل واسه مدیران وب عدول نکنین.

موقع درج تبلیغات ادسنس در صفحات جور واجور سایت خود قوانین ساده زیر رو در نظر داشته باشین:

• در محتوای اصلی قسمت فوقانی صفحه (موسوم به بخش above the fold: قسمتی که کاربر بدون نیاز به اسکرول اونو مشاهده می کنه) یه واحد تبلیغاتی قرار بدین.

• یه واحد تبلیغاتی رو در نوار جانبی سایت قرار بدین. ابعاد ۱۶۰ در ۶۰۰ واسه این بخش مناسبه.

• یه واحد تبلیغاتی رو در انتهای صفحه یا مقاله (ً در محدوده محتوای اصلی) قرار بدین.

گوگل چیجوری نوع تبلیغاتی که در سایت شما نمایش میده رو انتخاب می کنه؟

جواب به این سؤال سخته؛ چون که واسه انتخاب هر تبلیغ به عوامل مختلفی توجه می شه. کلا میشه فرض رو بر این گرفت که گوگل تلاش می کنه تا تبلیغاتی رو در سایت شما نمایش بده که با محتوای اون متناسب بوده و واسه کاربراتون باحال باشه.

البته دست شمام واسه محدود کردن نمایش تبلیغات در وب سایتتون به طور کاملً بسته نیس؛ اگه بخواین از نمایش یه تبلیغ یا گروهی از تبلیغات در وب سایتتون جلوگیری کنین می تونین به بخش Allow and Block Ads در حساب کاربری ادسنس تون مراجعه کنین.

چقدر می تونین از گوگل ادسنس درآمد به دست بیارین؟

این یکی از عادی ترین سؤالاتیه که در مورد کار کردن با ادسنس مطرح می شه و جواب اون بسته به عوامل مختلفی به طور کاملً متفاوت میشه. کلا، اندازه درآمدی که می تونین از گوگل ادسنس به دست بیارین به عوامل زیر بستگی داره:

• مقدار ترافیکی که وب سایتتون دریافت می کنه؛

• نوع اون ترافیک؛

• تعداد آگهی دهنده هایی که در بخش فعالیت شما کار می کنن؛

• نوع، کیفیت و کمیت محتوایی که در وب سایتتون منتشر می کنین؛

• محل قرار گرفتن تبلیغات ادسنس در وب سایتتون.

بیشتر بدونین: گوگل آلرتس چیه؛ مراحل تنظیم اون در چند دقیقه

چیجوری می تونین درآمد خود رو از گوگل ادسنس زیاد کنین؟

پس از نمایش موفقیت آمیز تبلیغات در وب سایتتون با در نظر گرفتن بعضی چند تا نکته مهم می تونین آگهیای ادسنس رو در برابر دیدگان کاربران بیشتری قرار بدین و درآمد بیشتری به دست بیارین؛ فقط حواستون باشه که کلیک کردن دوستان و اعضای خونواده روی تبلیغات ادسنس تون در این مورد کمکی به شما نمی کنه.

از جمله مهم ترین نکاتی که باید مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین عبارت ان از:

• از قوانین ادسنس سرپیچی نکنین؛ مثلاً به دنبال کارایی مثل این نرید:

o خریداری ترافیک یا کلیک؛

o در لفافه پیچانیدن تبلیغات؛

o بمباران تبلیغاتی بدون محتوا؛

o قرار دادن تبلیغ در وب سایتایی که محتوای مناسبی ندارن؛ مثل سایتای شرط بندی و موارد مشابه.

• از واحدهای تبلیغاتی واکنشگرا استفاده کنین. در این حالت، مناسب ترین اندازه و نوع تبلیغات در فضای تخصیص داده شده به نمایش در میاد.

• تبلیغات رو در جایی قرار بدین که بیشتر به چشم میان. در همین زمینه بهترین جا همیشه قسمت فوقانی صفحه س. اگه بنا به هر دلیلی نمی تونین تبلیغ رو در این بخش از صفحه قرار بدین، به جای به کار گیری نوار جانبی سایت، اونو در محتوای اصلی قرار بدین. ً حواستون باشه که گوگل وب سایتایی که در قرار دادن تبلیغ در قسمت بالایی صفحه زیاده روی می کنن رو جریمه می کنه.

• محتوای باکیفیت بیشتری تولید کنین. طبیعتاً از این روش کاربران بیشتری به سایت شما جذب می شن و اندازه کلیک و درآمد شما افزایش پیدا می کنه.

• سرعت وب سایتتون رو زیاد کنین. به تجربه اثبات شده که هر چی سرعت بارگذاری سایت بالاتر باشه، تعداد کلیک روی تبلیغات اون بیشتر می شه.

• بقیه سیستمای تبلیغاتی رو خط بزنین. با حذف هر نوع دیگری از تبلیغات به جز تبلیغات ادسنس علاوه بر اینکه سرعت بارگذاری سایتتون افزایش پیدا می کنه، تبلیغات ادسنس شمام بیشتر دیده می شه. ً از هر نوع تبلیغاتی که استفاده می کنین به بیشترین حد سه تبلیغ در هر صفحه اکتفا کنین.

• بهترین منابع ترافیک ادسنس رو پیدا کرده و واسه بهتر شدن و تقویت اونا تلاش کنین. اگه حساب کاربری گوگل آنالیتیکس خود رو به حساب ادسنس وصل کنین می تونین با مراجعه به اون ببینین که کدوم منابع بیشترین درآمد رو واسه شما ایجاد می کنن. به این منظور راه Behavior > AdSense > AdSense Referrers رو دنبال کنین. مثلا، اگه فیسبوک یا یکی از شبکه های اجتماعی دیگه در درآمد شما از ادسنس اثر بیشتری داره با تمرکز بیشتر بر اون می تونین ترافیک و درآمد بیشتری رو عاید خود کنین.

• از ابعاد استاندارد پیشنهاد شده تبلیغات ادسنس استفاده کنین؛ مثلا، ۷۲۸×۹۰، ۳۳۶×۲۸۰، ۳۰۰×۲۵۰ و ۳۰۰×۶۰۰؛ چون که معمولاً آگهی دهنده ها کمتر از بقیه اندازه ها استفاده می کنن و پس درآمد شما کاهش پیدا می کنه. هم اینکه، هر دو حالت نمایش متنی و تصویری رو واسه تبلیغات خود فعال کنین.

• واسه امتحان کردن نوعای جورواجور تبلیغات از وسیله AdSense experiments استفاده کنین. قابلیتی در قسمت My Ads حساب کاربری شما در ادسنس با نام AdSense Experiments هست که به کمک اون می تونین کارکرد شکلای جور واجور مختلفی از یه تبلیغ رو تو یه محل خاص بررسی کنین و ببینین که بازده کدوم یکی بالاتره.

• کاری نکنین که اونقدر به نظر برسه که گویی سایت شما فقط واسه تبلیغات ساخته شده. یادتون باشه که ادسنس یه روش واسه کسب درآمد از محتوا هستش و نه دلیل وجود سایت شما.

چیجوری شانس پذیرش سایت در سیستم گوگل ادسنس رو افزایش بدیم؟

اگه سری به فروم مخصوص ادسنس در سایت پشتیبانی گوگل بزنین با سیلی از کاربرانی مواجه میشین که به خاطر رد درخواستشون واسه ملحق شدن به برنامه ادسنس اعتراض دارن. عادی ترین دلایل رد این درخواستا عبارت ان از:

• سایت مورد نظر با قوانین ادسنس همخوانی نداره؛

• محتوای کمی داره؛

• محتوای جدیدی نداره؛

• کل محتوای اون کپی شده؛

• دامنه اون تازگیا ثبت شده.

به خاطر افزایش احتمال پذیرش درخواستتون به نکات زیر توجه کنین:

اطمینان پیدا کنین که:

• سایت شما محتوای زیادی داره (تعداد صفحات ایندکس شده اون به وسیله گوگل زیاده)؛

• محتوای شما منحصر به فرد و جدیده (از بقیه وب سایتا کپی نشده)؛

• صفحات سایت شما شامل محتوای متنیه (نه فقط تصویر و ویدیو)؛

• کد تست ادسنس در همه صفحات وب سایتتون هست و واحدهای تبلیغاتی رو در قسمت فوقانی قرار دادین؛

• اگه عمر سایت شما کمتر از سه ماهه واسه ثبت حساب کاربری در ادسنس درخواست ندین؛ البته این قانون رسمی ادسنس نیس و این فقط یه پیشنهاد تجربیه. معمولاً واسه کشورای خاورمیانه عمر دامنه شما باید دست کم شش ماه باشه تا درخواست شما موردقبول قرار بگیره.

می تونین از راه گوگل ادسنس درآمد مناسبی به دست بیارین و روزگار بگذرونین؟

آدمایی وجود دارن که تنها منبع کسب درآمدشون ادسنسه؛ پس جواب به سؤال بالا مثبته. با این وجود پیشنهاد ما اینه که صد در صد به این منبع درآمد وابسته نباشین. دلیل این پیشنهاد غیرقابل اعتماد بودن ادسنس نیس؛ بلکه علتش اینه که واسه کسب درآمد پایدار از ادسنس به ترافیک بالایی نیاز دارین و وجود این ترافیک رو نمیشه همیشه تضمین کرد.

شاید الان ترافیک زیادی رو از سمت گوگل دریافت می کنین؛ اما چه بسا با یه تغییر ساده در الگوریتم رتبه بندی گوگل ترافیکتان افت کنه و بخش کلی ای از درآمد خود رو از دست بدین.

دلیل اینجور اتفاقی می تونه ربطی به سرپیچی از قوانین گوگل یا به کار گیری راه های ترفندآمیز واسه کسب رتبه های بالاتر نداشته باشه؛ بلکه بیشتر به رقابت سنگینی ربط پیدا می کنه که در اینترنت هست و پس هیچ وقت نمی تونین از حفظ رتبه وب سایتتون تو یه جایگاه ثابت مطمئن باشین.

حرف آخر

ادسنس روش بسیار خوبی واسه کسب درآمد از اینترنته؛ چون که آسون الاستفاده و قابل اعتماده و نسبت به پلتفرمای دیگه کارکرد بهتری داره. ادسنس به شما این فرصت رو میده تا واحدهای تبلیغاتی متناسب با طرح سایت خود رو در شکلای جور واجور و ابعاد جور واجور بسازین. بعد سیستم ادسنس با الگوریتمای پیچیده خود اون فضا رو با تبلیغاتی پر می کنه که با محتوا و مخاطبان شما تناسب بیشتری دارن. آخرسر، وقتی که یه نفر روی تبلیغی که در سایت شما نشون داده شده کلیک می کنه، سهم کلی ای از درآمد اون تبلیغ رو دریافت می کنین.

البته با وجود اینکه به کار گیری ادسنس پیچیدگی خاصی نداره؛ اما با در نظر گرفتن نکات کاربردی و اصولی که در این مطلب به اونا گفته شد می تونین درآمد خود رو از این پلتفرم زیاد کنین و آخرسر به یکی از چهره های موفق در کسب درآمد از ادسنس تبدیل شید.

مشاهده نسخه pdf مقاله: گوگل ادسنس چیه و چیجوری میشه از اون درآمد بدست آورد؟